This Vishay film capacitor features a capacitance of 0.0012uF and can withstand a maximum operating voltage of 300VAC. It has a tolerance of 5% and is constructed with a plastic rectangular can. The capacitor is designed for interference suppression and has a suppression class of Y2. It can operate within a temperature range of -55°C to 105°C and is mounted through a hole with a radial termination style.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 0.0012uF |
| Voltage | 300VAC |
| Tolerance | 5% |
| Dielectric | PP |
| Negative Capacitance Tolerance | -5% |
| AC Rated Voltage | 300VAC |
| Type | Interference Suppression |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Construction | Plastic Rectangular Can |
| Size | 10 X 4 X 9mm |
| Terminal Pitch | 7.5mm |
| Suppression Class | Y2 |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |