Cap Film 0.022uF 100V PET 5% (7.3 X 4 X 12.5mm) Radial 5mm 105°C Automotive T/R
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 0.022uF |
| Voltage | 100VDC|63VAC |
| Tolerance | 5% |
| DC Rated Voltage | 100VDC |
| Dielectric | PET |
| Negative Capacitance Tolerance | -5% |
| AC Rated Voltage | 63VAC |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Size | 7.3 X 4 X 12.5mm |
| Terminal Pitch | 5mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |