This 47uF PET film capacitor has a maximum operating temperature range of -55°C to 105°C and is rated for 100VDC and 63VAC. It has a capacitance tolerance of ±10% and is available in a through-hole radial package with a terminal pitch of 5mm. The capacitor is suitable for general applications and is manufactured by Vishay.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 0.047uF |
| Voltage | 100VDC|63VAC |
| Tolerance | 10% |
| DC Rated Voltage | 100VDC |
| Dielectric | PET |
| Negative Capacitance Tolerance | -10% |
| AC Rated Voltage | 63VAC |
| Positive Capacitance Tolerance | 10% |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Size | 7.3 X 4.5 X 12.5mm |
| Terminal Pitch | 5mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |