Cap Film 0.016uF 1600V PP 5% (26 X 7 X 16.5mm) Radial Plastic Rectangular Can 22.5mm 105°C Loose
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 0.016uF |
| Voltage | 1600VDC|550VAC |
| Tolerance | 5% |
| DC Rated Voltage | 1600VDC |
| Dielectric | PP |
| Negative Capacitance Tolerance | -5% |
| AC Rated Voltage | 550VAC |
| Positive Capacitance Tolerance | 5% |
| Type | Pulse |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Construction | Plastic Rectangular Can |
| Size | 26 X 7 X 16.5mm |
| Terminal Pitch | 22.5mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |