Cap Film 0.16uF 160V PP 5% (12.5 X 6 X 12mm) Radial Wound 10mm 85°C Ammo
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 0.16uF |
| Voltage | 160VDC|63VAC |
| Tolerance | 5% |
| DC Rated Voltage | 160VDC |
| Dielectric | PP |
| Negative Capacitance Tolerance | -5% |
| AC Rated Voltage | 63VAC |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Construction | Wound |
| Size | 12.5 X 6 X 12mm |
| Terminal Pitch | 10mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |