This Vishay film capacitor features a capacitance of 0.075uF and a working voltage of 250VDC or 160VAC. It has a tolerance of 5% and is suitable for pulse applications. The capacitor is constructed with a polypropylene (PP) dielectric and has a negative capacitance tolerance of -5% and a positive capacitance tolerance of 5%. It is rated for operation between -55°C and 105°C and is available in a through-hole package with a radial termination style.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 0.075uF |
| Voltage | 250VDC|160VAC |
| Tolerance | 5% |
| DC Rated Voltage | 250VDC |
| Dielectric | PP |
| Negative Capacitance Tolerance | -5% |
| AC Rated Voltage | 160VAC |
| Positive Capacitance Tolerance | 5% |
| Type | Pulse |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Size | 12.5 X 6 X 15mm |
| Terminal Pitch | 10mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |