Cap Film 0.18uF 160V PP 5% (18.5 X 6 X 18mm) Radial 15mm 105°C Loose
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 0.18uF |
| Voltage | 160VDC|100VAC |
| Tolerance | 5% |
| DC Rated Voltage | 160VDC |
| Dielectric | PP |
| Negative Capacitance Tolerance | -5% |
| AC Rated Voltage | 100VAC |
| Positive Capacitance Tolerance | 5% |
| Type | Pulse |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Size | 18.5 X 6 X 18mm |
| Terminal Pitch | 15mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |