This variable ceramic capacitor features a voltage rating of 150VDC and a capacitance range of 3pF to 10pF. It is constructed with a film material and is designed for through-hole mounting. The operating temperature range is from -40 degrees Celsius to 70 degrees Celsius. The capacitor measures 7.3mm by 5.5mm by 7mm in size.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Cmin/Cmax | 3/10pF |
| Voltage | 150VDC |
| DC Rated Voltage | 150VDC |
| Material | Film |
| Mounting | Through Hole |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Construction | Top/Bottom Adj |
| Size | 7.3 X 5.5 X 7mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |