Film Capacitors 2.2uF 5% 400volts
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BFC230352225 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 2.2uF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Dielectric | PET |
| Dielectric Material | Polyester |
| Height | 17.5mm |
| Height - Seated (Max) | 0.689inch |
| Lead Pitch | 22.5mm |
| Length | 1.024inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 700 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MKT303 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 5% |
| Type | General Purpose |
| Voltage Rating | 400V |
| Voltage Rating (AC) | 100V |
| DC Rated Voltage | 400V |
| Width | 9.7mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BFC230352225 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.