
Metallized polypropylene film capacitor, 0.01 µF capacitance, 630V DC rated voltage, and 310V AC rated voltage. Features a 20% tolerance, radial leaded construction with a 7.5mm lead pitch, and tin matte contact plating. Operates within a temperature range of -55°C to 110°C. Through-hole mountable with a dielectric material of PP. RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BFC233820103 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 10nF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | RADIAL |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Depth | 4mm |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height | 9mm |
| Height - Seated (Max) | 0.354inch |
| Lead Diameter | 0.5mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 7.5mm |
| Length | 10mm |
| Max Operating Temperature | 110°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1500 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MKP338 2 X2 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating (AC) | 310V |
| DC Rated Voltage | 630V |
| Width | 4mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BFC233820103 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
