
Radial metallized polypropylene film capacitor, 0.47 µF capacitance, 630V DC rated voltage, and 310V AC rated voltage. Features a 20% tolerance, 22.5mm lead pitch, and 0.8mm lead diameter for through-hole mounting. Operating temperature range from -55°C to 110°C. RoHS compliant with tin, matte contact plating.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BFC233820474 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 470nF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | RADIAL |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Depth | 7mm |
| Diameter | 8.5mm |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height | 18mm |
| Lead Diameter | 0.8mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 22.5mm |
| Length | 26mm |
| Max Operating Temperature | 110°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Ratings | X2 |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MKP338 2 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating (AC) | 310V |
| DC Rated Voltage | 630V |
| Weight | 0.102294oz |
| Width | 8.5mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BFC233820474 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.