Radial leaded film capacitor with 6.8µF capacitance and 440VAC voltage rating. Features PP dielectric, 20% tolerance, and a wide operating temperature range of -55°C to 105°C. Through-hole mounting with tin-matte plated leads. RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BFC233840685 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 6.8uF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height | 38.5mm |
| Height - Seated (Max) | 1.516inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Length | 5mm |
| Lead Pitch | 37.5mm |
| Length | 1.693inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 91 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MKP338 4 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating (AC) | 300V |
| DC Rated Voltage | 800V |
| Width | 21.5mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BFC233840685 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.