
3.3µF X2 suppression film capacitor with PP dielectric. Features 300VAC rating, 20% tolerance, and radial mounting. Operating temperature range from -55°C to 105°C. Dimensions: 31mm height, 21mm width, 31mm depth, with a 27.5mm lead pitch. Tin-plated radial leads for through-hole mounting.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BFC233841335 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 3.3uF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height | 31mm |
| Height - Seated (Max) | 1.22inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Length | 25mm |
| Lead Pitch | 27.5mm |
| Length | 1.22inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 75 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MKP338 4 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating (AC) | 300V |
| DC Rated Voltage | 800V |
| Weight | 0.716061oz |
| Width | 21mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BFC233841335 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.