This 10nF film capacitor features a radial package with a lead free termination and a voltage rating of 630V DC and 310V AC. It operates over a temperature range of -55°C to 110°C and is compliant with RoHS regulations. The capacitor is available in a bulk packaging quantity of 1500 units.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 10nF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height | 4mm |
| Height - Seated (Max) | 0.354inch |
| Lead Diameter | 0.5mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 7.5mm |
| Length | 0.394inch |
| Max Operating Temperature | 110°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1500 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Automotive, AEC-Q200, MKP339 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating (AC) | 310V |
| DC Rated Voltage | 630V |
| Width | 9mm |
| RoHS | Compliant |