
This 100nF film capacitor is a radial leaded component with a maximum operating temperature range of -55°C to 110°C. It has a DC rated voltage of 630V and an AC voltage rating of 310V. The capacitor features a 20% tolerance and is lead free. It is packaged in tape and reel and is suitable for use in automotive applications, meeting the AEC-Q200 standard.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BFC233927104 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 100nF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height - Seated (Max) | 0.433inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 0.591inch |
| Length | 0.689inch |
| Max Operating Temperature | 110°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Automotive, AEC-Q200, MKP339 |
| Termination | PC Pins |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating (AC) | 310V |
| DC Rated Voltage | 630V |
| Width | 0.197inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BFC233927104 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.