This 100nF film capacitor is a radial lead-free component with a tolerance of 20%. It has a maximum operating temperature of 110°C and a minimum operating temperature of -55°C. The capacitor is packaged in a tape and reel format and is compliant with RoHS regulations. It has a voltage rating of 630V DC and 310V AC, and is suitable for use in automotive applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 100nF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height - Seated (Max) | 0.472inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 0.394inch |
| Length | 0.492inch |
| Max Operating Temperature | 110°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Automotive, AEC-Q200, MKP339 |
| Termination | PC Pins |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating (AC) | 310V |
| DC Rated Voltage | 630V |
| Width | 0.236inch |
| RoHS | Compliant |