Radial-leaded, through-hole mount metallized polyester film capacitor with 100nF capacitance and 10% tolerance. Features a 100V DC rated voltage and 63V AC rated voltage, operating from -55°C to 105°C. Dielectric material is PET (Polyester) with tin, matte contact plating. RoHS compliant and lead-free.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 100nF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | RADIAL |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Depth | 4mm |
| Dielectric | PET |
| Dielectric Material | Polyester |
| Lead Diameter | 0.6mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 5mm |
| Length | 10mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MKT365 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10% |
| Voltage | 100V |
| Voltage Rating | 100V |
| Voltage Rating (AC) | 63V |
| DC Rated Voltage | 100V |
| RoHS | Compliant |