
Radial-leaded, through-hole mount metallized polyester film capacitor with 1uF capacitance and 100V DC voltage rating. Features a 10% tolerance, 15mm lead pitch, and 0.8mm lead diameter. Operates across a -55°C to 105°C temperature range. RoHS compliant with tin-matte contact plating.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BFC236825105 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 1uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | RADIAL |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Depth | 7.5mm |
| Diameter | 7.5mm |
| Dielectric | PET |
| Dielectric Material | Polyester |
| Height | 16.5mm |
| Height - Seated (Max) | 0.65inch |
| Lead Diameter | 0.8mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Length | 5mm |
| Lead Pitch | 15mm |
| Length | 17.5mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MKT368 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10% |
| Voltage | 100V |
| Voltage Rating | 100V |
| Voltage Rating (AC) | 63V |
| DC Rated Voltage | 100V |
| Width | 7.5mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BFC236825105 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.