Cap Film 2.2uF 100V PET 10% (26 X 7.5 X 19.5mm) Radial Wound 22.5mm 105°C T/R
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BFC236828225 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 2.2uF |
| Package/Case | Radial |
| Dielectric | PET |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 22.5mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10% |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BFC236828225 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.