Cap Film 0.1uF 100V PET 10% (12.5 X 4 X 9mm) Radial Wound 10mm 105°C Loose
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BFC236921104 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 100nF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Diameter | 4mm |
| Dielectric | PET |
| Dielectric Material | Polyester |
| Lead Pitch | 10mm |
| Length | 12.5mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MKT369 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating (AC) | 63V |
| DC Rated Voltage | 100V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BFC236921104 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.