The 15nF 400V Radial Film Capacitor features a polyester dielectric material and a maximum operating temperature of 105°C. It is designed for through hole mounting and has a lead free termination. The capacitor is RoHS compliant and has a tolerance of 10%. It is suitable for use in a variety of applications, including general electronics and industrial control systems.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 15nF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Dielectric | PET |
| Dielectric Material | Polyester |
| Height | 8mm |
| Height - Seated (Max) | 0.315inch |
| Lead Diameter | 0.5mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 5.08mm |
| Length | 0.283inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 3000 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MKT370 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating (AC) | 220V |
| DC Rated Voltage | 400V |
| Width | 3.5mm |
| RoHS | Compliant |