
Radial-leaded, through-hole mount metallized polyester film capacitor with 4.7nF capacitance and 400V DC rating. Features 10% tolerance, 220V AC rating, and a maximum operating temperature of 105°C. Dielectric material is PET (polyester), with tin-matte contact plating. RoHS compliant and AEC-Q200 qualified.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BFC237065472 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 4.7nF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Dielectric | PET |
| Dielectric Material | Polyester |
| Height | 6.5mm |
| Height - Seated (Max) | 0.256inch |
| Lead Diameter | 0.5mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Length | 4mm |
| Lead Pitch | 5.08mm |
| Length | 0.283inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Cut Tape |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MKT370 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10% |
| Voltage | 400V |
| Voltage Rating | 400V |
| Voltage Rating (AC) | 220V |
| DC Rated Voltage | 400V |
| Width | 2.5mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BFC237065472 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.