This 2.2uF film capacitor from Vishay features a PET dielectric and a radial lead termination. It has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -55°C. The capacitor is RoHS compliant and lead free, with a tolerance of 5%. It is available in a bulk packaging quantity of 1000 units.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 2.2uF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Diameter | 8.5mm |
| Dielectric | PET |
| Dielectric Material | Polyester |
| Height - Seated (Max) | 0.59inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 15mm |
| Length | 17.5mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MKT373 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating (AC) | 63V |
| DC Rated Voltage | 100V |
| Width | 0.335inch |
| RoHS | Compliant |