The MKT373 series 2.2uF film capacitor from Vishay features a PET dielectric material and a radial package. It has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -55°C. The capacitor is lead free and RoHS compliant, making it suitable for a variety of applications. It has a voltage rating of 100V and a tolerance of 10%.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 2.2uF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Diameter | 8.5mm |
| Dielectric | PET |
| Dielectric Material | Polyester |
| Height - Seated (Max) | 0.728inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 15mm |
| Length | 17.5mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 650 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MKT373 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating (AC) | 63V |
| DC Rated Voltage | 100V |
| Weight | 0.052911oz |
| Width | 0.335inch |
| RoHS | Compliant |