Cap Film 2.2uF 400V PET 5% (26 X 8.5 X 18mm) Radial 22.5mm 105C Loose in Box
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BFC2373FF225MI datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 2.2uF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Dielectric | PET |
| Dielectric Material | Polyester |
| Height - Seated (Max) | 0.708inch |
| Lead Pitch | 0.886inch |
| Length | 1.024inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MKT373M |
| Termination | PC Pins |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating (AC) | 100V |
| DC Rated Voltage | 400V |
| Width | 0.335inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BFC2373FF225MI to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.