
This 11nF PP film capacitor has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is rated for a DC voltage of 630V and an AC voltage of 300V. The capacitor is available in a radial package with a lead pitch of 15mm and a height of 0.591inch when seated. It is lead-free and has a matte tin contact plating.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 11nF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height - Seated (Max) | 0.591inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 15mm |
| Length | 0.728inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Bulk |
| Series | KP/MKP 375 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating (AC) | 300V |
| DC Rated Voltage | 630V |
| Width | 0.236inch |
| RoHS | Compliant |