The KP/MKP 375 series from Vishay offers a 5.1nF film capacitor with a radial package and through hole mount. This component features a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -55°C. The capacitor has a tolerance of 5% and is rated for 300V AC and 630V DC. It is lead free and has a tin, matte contact plating.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 5.1nF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 15mm |
| Length | 18.5mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Bulk |
| Series | KP/MKP 375 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating (AC) | 300V |
| DC Rated Voltage | 630V |
| RoHS | Compliant |