The KP/MKP 375 series 240nF PP film capacitor is a through-hole mounted component with a maximum operating temperature of 105°C. It has a voltage rating of 630V and a tolerance of 3.5%. The capacitor is packaged in bulk with 350 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 240nF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height - Seated (Max) | 1.024inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 27.5mm |
| Length | 1.181inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 350 |
| Packaging | Bulk |
| Series | KP/MKP 375 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 3.5% |
| Voltage Rating | 630V |
| Voltage Rating (AC) | 300V |
| DC Rated Voltage | 630V |
| Width | 0.512inch |
| RoHS | Compliant |