
The Vishay BFC237511272 is a 2.7nF PP film capacitor with a DC rated voltage of 630V and an AC voltage rating of 300V. It features a radial package with a lead pitch of 10mm and is designed for through hole mounting. The capacitor has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -55°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BFC237511272 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 2.7nF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Diameter | 6.5mm |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height - Seated (Max) | 0.571inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 10mm |
| Length | 14.5mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1500 |
| Packaging | Bulk |
| Series | KP/MKP 375 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 3.5% |
| Voltage Rating (AC) | 300V |
| DC Rated Voltage | 630V |
| Weight | 0.038801oz |
| Width | 0.256inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BFC237511272 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
