
The Vishay KP/MKP 375 series film capacitor features a capacitance of 68nF with a tolerance of 3.5%. It has a voltage rating of 300V AC and 630V DC. The capacitor is available in a radial package with a lead pitch of 22.5mm and a diameter of 7.5mm. It is designed for through hole mounting and has a maximum operating temperature range of -55°C to 105°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BFC237511683 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 68nF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Diameter | 7.5mm |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height - Seated (Max) | 0.807inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 22.5mm |
| Length | 26mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 600 |
| Packaging | Bulk |
| Series | KP/MKP 375 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 3.5% |
| Voltage Rating (AC) | 300V |
| DC Rated Voltage | 630V |
| Width | 0.295inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BFC237511683 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
