
The Vishay BFC237512202 is a 2nF radial film capacitor with a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -55°C. It has a voltage rating of 300V AC and 630V DC, with a tolerance of 5%. The capacitor is lead-free and RoHS compliant, packaged in a tape and reel with 1000 pieces per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BFC237512202 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 2nF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Diameter | 6mm |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height - Seated (Max) | 0.63inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 10mm |
| Length | 14.5mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | KP/MKP 375 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating (AC) | 300V |
| DC Rated Voltage | 630V |
| Width | 0.236inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BFC237512202 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.