
The Vishay BFC237513122 is a 1.2nF film capacitor with a radial package and lead-free termination. It has a maximum operating temperature range of -55°C to 105°C and a DC rated voltage of 630V. The capacitor is available in a tape and reel packaging with 1100 pieces per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BFC237513122 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 1.2nF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Diameter | 5.5mm |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height - Seated (Max) | 0.63inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 10mm |
| Length | 14.5mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1100 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Series | KP/MKP 375 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 3.5% |
| Voltage Rating (AC) | 300V |
| DC Rated Voltage | 630V |
| Weight | 0.026455oz |
| Width | 0.217inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BFC237513122 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.