This film capacitor from Vishay features a capacitance of 3.6nF and a DC rated voltage of 630V. It has a radial package with a diameter of 5mm and a height of 0.63inch when seated. The capacitor is designed for through hole mounting and has a lead free termination. It operates within a temperature range of -55°C to 105°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BFC237513362 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 3.6nF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Diameter | 5mm |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height - Seated (Max) | 0.63inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 15mm |
| Length | 18.5mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1100 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Series | KP/MKP 375 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 3.5% |
| Voltage Rating (AC) | 300V |
| DC Rated Voltage | 630V |
| Width | 0.217inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BFC237513362 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.