This 5.3nF film capacitor features a radial lead configuration and is constructed with a polypropylene dielectric material. It has a maximum operating temperature range of 0°C to 105°C and a voltage rating of 630V. The capacitor is lead free and has a tolerance of 3.5%. It is available in a package quantity of 1100 and is packaged on a tape and reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BFC237513532 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 5.3nF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height - Seated (Max) | 0.63inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 0.394inch |
| Length | 0.728inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1100 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Series | KP/MKP 375 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 3.5% |
| Voltage Rating | 630V |
| Voltage Rating (AC) | 300V |
| DC Rated Voltage | 630V |
| Width | 0.217inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BFC237513532 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.