
This 820pF PP film capacitor has a voltage rating of 630V and operates within a temperature range of -55°C to 105°C. It is designed for through hole mounting and features lead free plating. The capacitor is packaged in a radial configuration with a diameter of 5.5mm and a length of 14.5mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 820pF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Diameter | 5.5mm |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height - Seated (Max) | 0.63inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 10mm |
| Length | 14.5mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1100 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Series | KP/MKP 375 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 3.5% |
| Voltage Rating (AC) | 300V |
| DC Rated Voltage | 630V |
| Weight | 0.022928oz |
| Width | 0.217inch |
| RoHS | Compliant |
