This 11nF PP film capacitor is rated for 630V DC and 300V AC with a tolerance of 5%. It features a radial package with a lead pitch of 15mm and is suitable for through hole mounting. The capacitor has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is lead free and RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BFC237514113 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 11nF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height | 15mm |
| Height - Seated (Max) | 0.591inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 15mm |
| Length | 0.728inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | KP/MKP 375 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating (AC) | 300V |
| DC Rated Voltage | 630V |
| Width | 6mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BFC237514113 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.