
This 20nF film capacitor features a radial lead termination and is lead free. It has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -55°C. The capacitor is RoHS compliant and has a voltage rating of 300V AC and 630V DC.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BFC237514203 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 20nF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height | 15.5mm |
| Height - Seated (Max) | 0.61inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 15mm |
| Length | 0.728inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1500 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | KP/MKP 375 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating (AC) | 300V |
| DC Rated Voltage | 630V |
| Width | 6.5mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BFC237514203 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.