Vishay BFC237514274 technical specifications.
| Capacitance | 270nF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height | 26.5mm |
| Height - Seated (Max) | 1.043inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 27.5mm |
| Length | 1.181inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 300 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | KP/MKP 375 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating (AC) | 300V |
| DC Rated Voltage | 630V |
| Weight | 0.299829oz |
| Width | 13.5mm |