The KP/MKP 375 series 120nF PP film capacitor is a radial leaded component with a maximum operating temperature range of -55°C to 105°C. It has a voltage rating of 300V AC and 630V DC. The capacitor is lead free and has a tolerance of 3.5%. It is available in bulk packaging with 400 pieces per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 120nF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Diameter | 10mm |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height - Seated (Max) | 0.906inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 22.5mm |
| Length | 26mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 400 |
| Packaging | Bulk |
| Series | KP/MKP 375 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 3.5% |
| Voltage Rating (AC) | 300V |
| DC Rated Voltage | 630V |
| Width | 0.394inch |
| RoHS | Compliant |