
This 130nF film capacitor from Vishay features a radial lead and through hole mount, with a maximum operating temperature range of -55°C to 105°C. It has a DC rated voltage of 630V and an AC voltage rating of 300V. The capacitor has a tolerance of 3.5% and is lead free. It is packaged in bulk with 550 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BFC237515134 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 130nF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Diameter | 9.5mm |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height - Seated (Max) | 0.886inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 27.5mm |
| Length | 30mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 550 |
| Packaging | Bulk |
| Series | KP/MKP 375 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 3.5% |
| Voltage Rating (AC) | 300V |
| DC Rated Voltage | 630V |
| Weight | 0.165788oz |
| Width | 0.374inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BFC237515134 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.