This film capacitor has a capacitance of 180nF and a DC rated voltage of 630V. It is available in a radial package with a diameter of 11mm and a height of 0.945inch when seated. The capacitor is designed for through hole mounting and has a lead free termination. The operating temperature range is from -55°C to 105°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BFC237515184 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 180nF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Diameter | 11mm |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height - Seated (Max) | 0.945inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 27.5mm |
| Length | 30mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 450 |
| Packaging | Bulk |
| Series | KP/MKP 375 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 3.5% |
| Voltage Rating (AC) | 300V |
| DC Rated Voltage | 630V |
| Weight | 0.211644oz |
| Width | 0.433inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BFC237515184 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.