The Vishay BFC237515623 is a 62nF PP film capacitor with a voltage rating of 300V AC and 630V DC. It features a radial package and through hole mount, with a maximum operating temperature range of -55°C to 105°C. The capacitor has a lead-free termination and a tolerance of 3.5%. It is available in bulk packaging with a quantity of 650 pieces.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 62nF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Diameter | 7mm |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height - Seated (Max) | 0.787inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 22.5mm |
| Length | 26mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 650 |
| Packaging | Bulk |
| Series | KP/MKP 375 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 3.5% |
| Voltage Rating (AC) | 300V |
| DC Rated Voltage | 630V |
| Weight | 0.09524oz |
| Width | 0.276inch |
| RoHS | Compliant |