This 16nF film capacitor has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is rated for a DC voltage of 630V and an AC voltage of 300V. The capacitor is lead free and has a tolerance of 5%. It is available in a radial package with a lead pitch of 7.5mm and a length of 0.728inch. The capacitor is suitable for through hole mount and is packaged on a tape and reel with 800 pieces per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BFC237516163 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 16nF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height | 15mm |
| Height - Seated (Max) | 0.63inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 7.5mm |
| Length | 0.728inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 800 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | KP/MKP 375 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating (AC) | 300V |
| DC Rated Voltage | 630V |
| Width | 6mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BFC237516163 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.