This 10nF film capacitor features a PP dielectric and a radial package with a diameter of 6mm. It has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -55°C. The capacitor is lead-free and has a termination of radial with a lead pitch of 7.5mm. It is available in a tape and reel packaging with a quantity of 800 pieces.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BFC237517103 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 10nF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Diameter | 6mm |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height - Seated (Max) | 0.63inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 7.5mm |
| Length | 18.5mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 800 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Series | KP/MKP 375 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 3.5% |
| Voltage Rating (AC) | 300V |
| DC Rated Voltage | 630V |
| Width | 0.236inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BFC237517103 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.