
This 24nF PP film capacitor has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -55°C. It features a radial package with a diameter of 7.5mm and a length of 18.5mm. The capacitor is lead-free and has a tolerance of 3.5%. It is available in a tape and reel packaging with 650 pieces per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BFC237517243 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 24nF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Diameter | 7.5mm |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height - Seated (Max) | 0.63inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 7.5mm |
| Length | 18.5mm |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 650 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Series | KP/MKP 375 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 3.5% |
| Voltage Rating (AC) | 300V |
| DC Rated Voltage | 630V |
| Weight | 0.09524oz |
| Width | 0.295inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BFC237517243 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.