
The KP/MKP 375 series 10nF PP film capacitor is a radial leaded component with a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of 0°C. It features a lead free termination and a voltage rating of 1kV. The capacitor is packaged in bulk with 1250 units per package and has a tolerance of 3.5%. It is suitable for use in a variety of applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BFC237521103 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 10nF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height - Seated (Max) | 0.65inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 15mm |
| Length | 0.728inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 1250 |
| Packaging | Bulk |
| Series | KP/MKP 375 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 3.5% |
| Voltage Rating | 1kV |
| Voltage Rating (AC) | 400V |
| DC Rated Voltage | 1kV |
| Width | 0.295inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BFC237521103 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.