The KP/MKP 375 series film capacitor from Vishay features a radial package with a lead free termination. It has a capacitance of 100nF with a tolerance of 3.5%. The capacitor is rated for a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is suitable for use in a variety of applications where a high voltage rating is required, with a DC rated voltage of 1kV and an AC voltage rating of 400V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 100nF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height - Seated (Max) | 0.925inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 27.5mm |
| Length | 1.181inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 450 |
| Packaging | Bulk |
| Series | KP/MKP 375 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 3.5% |
| Voltage Rating (AC) | 400V |
| DC Rated Voltage | 1kV |
| Width | 0.413inch |
| RoHS | Compliant |