This 120nF PP film capacitor has a voltage rating of 1kV AC and 400V, with a tolerance of 3.5%. It is designed for through hole mounting and has a maximum operating temperature of 105°C. The capacitor is lead free and has a matte tin contact plating. It is packaged in bulk with 400 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vishay BFC237521124 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 120nF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height - Seated (Max) | 0.965inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 27.5mm |
| Length | 1.181inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 400 |
| Packaging | Bulk |
| Series | KP/MKP 375 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 3.5% |
| Voltage Rating | 1kV |
| Voltage Rating (AC) | 400V |
| DC Rated Voltage | 1kV |
| Width | 0.453inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vishay BFC237521124 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.