
This 150nF PP film capacitor from Vishay has a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of 0°C. It is rated for a DC voltage of 1kV and an AC voltage of 400V. The capacitor is packaged in a radial through hole configuration with a lead pitch of 27.5mm and a height of 1.004inch when seated. The termination is radial and the contact plating is tin with a matte finish.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 150nF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height - Seated (Max) | 1.004inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 27.5mm |
| Length | 1.181inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 350 |
| Packaging | Bulk |
| Series | KP/MKP 375 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 3.5% |
| Voltage Rating | 1kV |
| Voltage Rating (AC) | 400V |
| DC Rated Voltage | 1kV |
| Width | 0.492inch |
| RoHS | Compliant |