
This 82nF ceramic capacitor is a radial leaded component with a through hole mount. It features a maximum operating temperature of 105°C and a minimum operating temperature of 0°C. The capacitor is lead free and has a tolerance of 3.5%. It is rated for a DC voltage of 1kV and an AC voltage of 400V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 82nF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height - Seated (Max) | 0.886inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 27.5mm |
| Length | 1.181inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 550 |
| Packaging | Bulk |
| Series | KP/MKP 375 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 3.5% |
| Voltage Rating | 1kV |
| Voltage Rating (AC) | 400V |
| DC Rated Voltage | 1kV |
| Width | 0.374inch |
| RoHS | Compliant |